Volumen 2 - 2010

Multicast rutiranje open-source platformom - XORP

Integracijom softverskog rutera u embedded sisteme dobija se mogućnost najsavremenijih rutera, po znatno pristupačnijoj ceni. Servisi prenosa TV i radio signala preko IP mreže, zaživljavaju tek korišćenjem multicast ruting protokola. Multicast rutiranje je trenutno funkcija samo skupih hardverskih rešenja. XORP open-source platforma nudi multicast rutiranje kroz softverski ruter, sa mogućnošću integracije u jeftine embedded sisteme.

Ključne reči: alix, soekris, embedded, multicast, рутирање, XORP, VLC
Objavljen na sajtu: 22.3.2010

Realizacija Internet pristupa u prigradskim autobusima uz upotrebu bežične tehnologije

Ovaj rad predstavlja mogućnosti uvećanja profita za preduzeća koja organizuju autobuski prevoz, pogodujući potrošačima, bez velikog početnog ulaganja i troškova održavanja. Ovde je predstavljen način realizacije Internet pristupa u autobusu preko GPRS/EDGE/HSDPA signala, dok se krajnji potrošači (putnici autobusa) povezuju putem WiFi bežične tehnologije. U ovom radu su takođe dati razlozi zbog čega je korišćen upravo WiFi, a ne Bluetooth tehnologija. Kao pristupne tačke i rutere, u predloženom rešenju se koristi MikroTik server.

Ključne reči: access point, Internet pristup, EDGE, GPRS, HSDP, mikrotik, wireless.
Objavljen na sajtu: 6.4.2010

Analiza bezbednosnih mehanizama OSPF protokola

Bezbednost nekog servisa i sistema zavisi od bezbednosti svake komponente tog sistema. Napad na protokol rutiranja može proizvesti neispravno funkcionisanje računarske mreže. U pojedinim slučajevima moguće je da napadač dođe do podataka ili umetne podatke za koje nema pravo. OSPF protokol je najrasprostranjeniji protokol stanja linka (link-state protocol). U ovom radu izvršili smo analizu bezbednosti OSPF protokola i opisali njegove bezbednosne mehanizme.

Ključne reči: Bezbednost, link-state, MD5, Mikrotik, OSPF, XORP
Objavljen na sajtu: 28.10.2010