Волумен 16 - 2024

Техно-eкономска анализа имплементације оптичких фронтхаул мрежа у 5Г системима

Абстракт

Рад анализира значај 5Г технологије и њен допринос развоју интернет ствари (енг. Internet of Things, скраћено IoT), истичући кључне изазове у пројектовању фронтхаул мрежа. Обрађени су концепти централизоване архитектуре радио приступне мреже (енг. Radio access network, скраћено RAN), TWDM-ПОН (енг. Time Wavelength Division Multiplexing) мрежа и њихове предности у смислу капацитета и кашњења. Посебан фокус је стављен на анализу трошкова власништва (енг. Total Cost Of Ownership, скраћено TCO), укључујући капиталне трошкове (енг. Capital expenditures, скраћено CAPEX) и оперативне трошкове (енг. Operating expenses, скраћено OPEX), кроз математички модел базиран на ILP (енг. Integer Linear Program) приступу. Модел користи хеуристичке алгоритме, K-средина и генетски алгоритам, док су добијени резултати евалуирани путем студије случаја са реалним параметрима, табелама и дијаграмима.

Кључне речи: 5G технологија, IoT, Фронтхаул мреже, RAN архитектура, TWDM-ПОН, TCO, CAPEX, OPEX, ILP, Хеуристички алгоритам, K-средина, Генетски алгоритам, Студија случаја.
Објављен на сајту: 21.12.2024

Имплементација и поређење реверсних проксија и метода за расподелу оптерећења

Абстракт

 Овај рад истражује различите аспекте реверс проксија и лауд балансера, укључујући њихове основне функције, поделе по нивоима рада (L4 и L7), као и преглед постојећих решења. Додатно, рад тестира и пореди имплементацију сопствених реверс прокси и лауд балансинг решења на L4 и L7 нивоу са постојећим технологијама на основу метрика перформанси, скалабилности и поузданости

Кључне речи: Архитектура софтвера, безбедност софтвера, дизајн софтвера, лауд балансер, поузданост софтвера, реверс прокси, скалабилност рачунарских система
Објављен на сајту: 21.12.2024

Методе аутентификације ИоТ уређаја у комуникацији са сервером: Имплементација и компаративна анализа

Абстракт

Рад се састоји од неколико кључних сегмената који истражују теоријске и практичне аспекте аутентификације ИоТ уређаја. У уводном делу представљени су основни концепти Интернета ствари (IoT), значај аутентификације и комуникације путем HTTP протокола. Централни део рада анализира осам метода аутентификације, укључујући MAC адресу, основну HTTP аутентификацију, API кључеве, HMAC, JWT, OAuth 2.0 и TLS сертификате. Свака метода је детаљно обрађена са аспекта предности, мана и конкретне имплементације за клијентске (ИоТ уређаје) и серверске стране уз коришћење JavaScript-а и PHP-а (Laravel). Рад анализира и нуди предлоге за даљи развој у оквиру савремених трендова као што су квантна криптографија, децентрализоване идентификације (DID), вештачка интелигенција и енергетски ефикасни алгоритми. У закључном делу, рад пружа практичне смернице за избор одговарајуће методе аутентификације и осветљава могућности даљег развоја у области сигурности ИоТ екосистема.

Кључне речи: API кључ, децентрализоване идентификације, енергетска ефикасност, HTTP, IoT, JWT, квантна криптографија, MAC адреса, методе аутентификације, OAuth 2.0, TLS сертификати, вештачка интелигенција.
Објављен на сајту: 20.12.2024

Примена вештачке интелигенције у предиктивном одржавању градске инфраструктуре

Абстракт

Овај рад истражује примену вештачке интелигенције у предиктивном одржавању урбаних инфраструктурних система, које омогућавају правовремену детекцију кварова и прогнозу потенцијалних оштећења. Користећи симулиране податке, истрениран је модел за детекцију аномалија, уз анализу кључних фактора као што су температура, оптерећење и вибрације. Евалуацијом се указује на високу тачност модела, док дискусија пружа смернице за интеграцију са сензорима. Рад обухвата изазове и потенцијалне будуће правце развоја предиктивног одржавања.

Кључне речи: Градска инфраструктура, машинско учење, предиктивно одржавање, вештачка интелигенција, интернет ствари
Објављен на сајту: 25.11.2024

Холистичко представљање знања и структурно учење

Абстракт

Овај рад представља иновативни приступ структуираној репрезентацији података у контексту обраде природног језика и секвенцијалних феномена. У почетним деловима рада разматра се хијерархијска организација података и могућности које пружа у анализи и моделирању семантичких и синтаксичких односа. Средишњи део рада посвећен је детаљној анализи предложеног модела, са фокусом на његову примену, архитектуру и алгоритме за препознавање и креирање хијерархијских структура. На крају, кроз поређење са постојећим методама, приказују се предности и ограничења модела, док се у закључним деловима износе правци за будућа истраживања, укључујући могућности примене у различитим доменима и оптимизације алгоритма за паралелну обраду и скалабилност.

Кључне речи: Хијерархијска репрезентација података, једнодимензионални простори, обрада природног језика, структурно учење
Објављен на сајту: 25.11.2024

Комуникациони патерни у микросервисној архитектури

Абстракт

 Рад се фокусира на истраживање комуникационих образаца у микросервисној архитектури, са посебним освртом на технологије које омогућавају несметану интеракцију међу дистрибуираним сервисима. Микросервиси, осим изолације функционалности, захтевају и ефикасну оркестрацију и координацију, како би заједно испунили сложене пословне процесе. У том смислу, комуникациони механизми играју кључну улогу у обезбеђивању кохерентности целокупног система. Циљ овог истраживања је пружити свеобухватан преглед различитих комуникационих образаца у оквиру микросервисне архитектуре. У раду су обрађени облици комуникације: синхрона путем REST API-ја, асинхрона с RabbitMQ-ом као посредником порука и високоперформантна комуникација путем gRPC-а за директне позиве удаљених процедура.

Кључне речи: Асинхрона комуникација, Docker, gRPC, микросервиси, RabbitMQ, софтверске архитектуре, синхрона комуникација
Објављен на сајту: 22.11.2024

Примена одговора на потражњу у ИТ и енергетским системима

Абстракт

 Рад пружа кратак преглед планирања радио комуникација за пешадијски батаљон у одбрамбеној операцији унутар интегрисаног комуникационог система. Фокус је на интеграцији са модерним технологијама, сигурности, отпорности комуникација и имплементацији високофреквентних радио система. Описују се кључне функционалности и тактике за одржавање континуалне комуникације у борбеним условима, као и изазови и решења везана за ометања и одржавање комуникационих линија. На крају, истакнути су планови за унапређење комуникационих система и будућа истраживања на тему аутоматизације у војним комуникацијама.

Кључне речи: Одговор на потражњу, Електроенергетски систем, Паметна мрежа, Потрошња, Управљачки системи
Објављен на сајту: 15.10.2024

Концепт развоја мобилних апликација коришћењем решења у облаку на примеру RAF Network мобилне апликације

Абстракт

Рад истражује развој мобилних апликација коришћењем решења у облаку на примеру RAF Network апликације. Представљене су коришћене технологије и методологије, укључујући Flutter за фронтенд и Django за бeкенд, уз инфраструктуру на DigitalOcean  платформи са Firebase PaaS решењима. Описан је концепт докеризације и употребе контејнера, који омогућавају скалабилност и ефикасно управљање ресурсима. Кроз имплементацију Traefik реверзног проксија и оркестрацију контејнера, апликација пружа флексибилност и високу доступност. Рад обухвата потенцијалне правце даљег развоја, као што су интеграција са студентским сервисима и унапређење комуникације између студената и професора.

Кључне речи: апликација, Android, cloud, Django, Docker, Firebase, Flutter, iOS, контејнер, мобилни уређаји, рачунарство у облаку, REST API, скалабилност
Објављен на сајту: 29.9.2024

Развој платформе за учење програмирања - серверска страна

Абстракт

Рад пружа кратак преглед истраживања и описа резултата у вези са развојем серверске инфраструктуре за платформу за учење програмирања. Фокус је на интеграцији са IntelliJ IDEA платформом, скалабилности сервера, сигурности и агилном развоју. Описује се имплементација приватног Git сервера и REST API-ја, кључне функционалности платформе, те изазови и решења током развоја. На крају, истакнути су планови за будући рад, укључујући развој додатака за IntelliJ IDEA и VS Code за професоре и студенте.

Кључне речи: Агилни развој, Git сервер, IntelliJ IDEA, платформа за учење програмирања, REST API, сигурност, скалабилност.
Објављен на сајту: 22.7.2024

Оптимизација трошкова приликом коришћења AWS платформе

Абстракт

У овом раду представљена је Amazon Web Services платформа, као и сервиси које она пружа. Они су груписани, у зависности од врсте услуге коју пружају, у четири главне групе: Рачунарски сервиси, сервиси за базе података, сервиси за складиштење и мрежни сервиси. Један од највећих изазова приликом коришћења ове платформе је оптимизација трошкова које сервиси стварају. Рад детаљно пролази кроз трошкове сервиса, протоколе како их смањити и како то функционише на реалном примеру у којем се детаљно пореде оптимизована и неоптимизована инфраструктура.

Кључне речи: AWS, Amazon Web Services, Cloud, Инфраструктура, Трошкови, Оптимизација
Објављен на сајту: 10.7.2024