Волумен 16 - 2024
Концепт развоја мобилних апликација коришћењем решења у облаку на примеру RAF Network мобилне апликације
Рад истражује развој мобилних апликација коришћењем решења у облаку на примеру RAF Network апликације. Представљене су коришћене технологије и методологије, укључујући Flutter за фронтенд и Django за бeкенд, уз инфраструктуру на DigitalOcean платформи са Firebase PaaS решењима. Описан је концепт докеризације и употребе контејнера, који омогућавају скалабилност и ефикасно управљање ресурсима. Кроз имплементацију Traefik реверзног проксија и оркестрацију контејнера, апликација пружа флексибилност и високу доступност. Рад обухвата потенцијалне правце даљег развоја, као што су интеграција са студентским сервисима и унапређење комуникације између студената и професора.
Развој платформе за учење програмирања - серверска страна
Рад пружа кратак преглед истраживања и описа резултата у вези са развојем серверске инфраструктуре за платформу за учење програмирања. Фокус је на интеграцији са IntelliJ IDEA платформом, скалабилности сервера, сигурности и агилном развоју. Описује се имплементација приватног Git сервера и REST API-ја, кључне функционалности платформе, те изазови и решења током развоја. На крају, истакнути су планови за будући рад, укључујући развој додатака за IntelliJ IDEA и VS Code за професоре и студенте.
Оптимизација трошкова приликом коришћења AWS платформе
У овом раду представљена је Amazon Web Services платформа, као и сервиси које она пружа. Они су груписани, у зависности од врсте услуге коју пружају, у четири главне групе: Рачунарски сервиси, сервиси за базе података, сервиси за складиштење и мрежни сервиси. Један од највећих изазова приликом коришћења ове платформе је оптимизација трошкова које сервиси стварају. Рад детаљно пролази кроз трошкове сервиса, протоколе како их смањити и како то функционише на реалном примеру у којем се детаљно пореде оптимизована и неоптимизована инфраструктура.
Један приступ екстракцији, трансформацији и пуњењу: Решење за повећање доступности пословних података КонвертИз
У оквиру овог рада фокус је постављен на повећавање доступности података из пословних информационих система. Анализирају се технологије екстракције, трансформације и пуњења. Приказује се развој конкретног софтверског решења, KonvertIza, имплементираног коришћењем библиотека Apache POI и iText. Ово решење на једноставан начин конвертује податке из Excel фајла и прави PDF документ у који ће га сместити. Потреба за оваквим и сличним рендеровањем приказа података произилази из све већег значаја података, који су у динамици савременог пословања један од најзначајнијих ресурса постизања конкурентске предности и пословног успеха. Софтвери за рад са транзакционим подацима, са могућностима прикупљања, управљања, складиштења и трансформације података, у великој мери доприносе убрзању и аутоматизацији пословног процеса, али и ефикасности доношења пословних одлука, због чега имају све већу примену у пословном свету. Предложено решење KonvertIz приказано је кроз објашњење логике програма, дискусију програмског кода, примере интерфејса и рендерованих докумената. Студија случаја прати извештај под називом Документ о обрачуну царинских дажбина по основу забране повраћаја или ослобођења, као пример извештаја који су креирани KonvertIzом
Стратегије дељења кода за микросервисе: Оснаживање скалабилног и агилног развоја софтвера
У овом раду приказане су стратегије дељења кода у микросервисној архитектури са циљем побољшања скалабилности и агилности развоја софтвера. У првом делу рада разматра се важност дељења кода, као и изазови који постоје приликом дељења кода у микросервисној архитектури. Затим се детаљно анализирају тренутно популарне стратегије за дељење кода. На крају, кроз студију случаја, приказујемо на практичан начин неке од стратегија за дељење кода уз детаљан преглед имплементације.
Од монолита до микросервиса - Свеобухватни приступ рефакторисању у софтверском инжењерству
Рад приказује процес миграције са монолитних система на микросервисну архитектуру у контексту софтверског инжењерства. Фокус је на теоријској анализи архитектура и практичним аспектима миграције. Представљене су стратегије и препоруке које се користе током процеса, као и кључни фактори који утичу на исход миграције. У раду је истакнута важност процене и планирања преласка, као и ситуације у којима се не препоручује вршити трансформацију овог типа
Функционално - логички програмски језик Verse и његова примена у развоју рачунарских игара
Verse је нови функционално-логички програмски језик са елементима објектно-оријентисаног програмирања, намењен за интерактивне 3-димензионалне просторе. Овај језик је за сада доступан за модификацију игре Fortnite. Коришћењем програмског језика Verse као и алата Unreal Editor for Fortnite и Visual Studio Code, креиране су у оквиру овог рада две нове активности за игру Fortnite: „Игра меморије“ и „Игра живота“. Циљ рада је да прикаже основне елементе и карактеристике иновативног језика Verse, да уведе додатна проширења овог језика конструкцијама које су присутне у другим језицима и да прикаже њихову примену у развоју поменутих активности.