Волумен 15 - 2023
Виртуални сто Фаундри као основа за дигитализацију међуљудских активности и оснивање метаверзума
У овом тексту је приказан преглед система Фаундри, као основе дигитализованих рол плејинг игара. Имајући у виду да су рол плејинг игре тек скоро постале проширен хоби, специфични подаци и научни радови о њима још увек су релативно ограничени. Циљ текста је да попуни ту празнину и послужи као основа за даље унапређивање анализираних решења, пре свега у области дигиталних друштвених игара.
Анализа, селекција и развој ЕРП решења отвореног кода за интегрисано управљање пословним процесима у прехрамбеној компанији
Овај рад истражује примену ЕРП система отвореног кода у малим и средњим предузећима, с фокусом на производњу алкохолних пића и управљање хладњачом. Анализиране су и поређене технологије ODOO и ERPNext с фокусом на ниским трошковима и прилагодљивости. Узимајући у обзир потребе предузећа, одабрана је технологија ODOO. Истраживањем се указује на важност темељне анализе и правилне имплементације ЕРП система ради унапређења пословања.
Изазови имплементације интернета од ствари у биолошким системима
Предмет овог рада су основе архитектуре интернета од ствари у биолошким системима, укључујући слојеве архитектуре, сензоре, бежичну комуникацију и клауд као централни систем за обраду података. Описан је предлог за развој система за праћење биљних хормона заснован на интернету од ствари. Кроз комбинацију одговарајућих технологија, протокола за бежичну конекцију и сензора за мерење хормонских нивоа, отвара се потенцијал за континуирано и удаљено праћење стања биљака. Овакав систем треба да омогући брзо добијање кључних информација о хормонском статусу биљака и правовремено реаговање на потребе биљака.
Проширење великих језичких модела системом за проналажење информација
У претходном периоду дошло је до великог развоја система која ко- ристе велике језичке моделе. Ови системи су показали велике могућности у разним сценаријима, али су и демонстрирали и значајне недостатке, као што су халуцинације. У овом раду ће бити представљено решење где се користи екстерна база података која би требало да побољша перформансе језичких модела и реши постојеће проблеме.
Примена IoT технологија у стоматологији
Тема овог рада је истраживање примене, предности и изазова везаних за коришћење технологије Интернета ствари (Internet of Things ' IoT) у стоматологији и у складу са тим у раду су представљене анализиране различите технологије Интернета ствари које се тренутно користе на овом пољу. У раду су детаљно представљена хардверска и софтверска решења која се користе у IoT стоматолоским уређајима, као и начини комуникације и протоколи које користе IoT уређаји у стоматологији. Поред тога, дата је анализа различитих алгоритама за машинско учење који се тренутно имплементирају, као и компаративно поређење поменутих алгоритама.
Анализа и имплементација решења за видео аналитику у реалном времену
Област видео аналитике се убрзано развија у последње две деценије али упркос свим напорима практични системи надзора који се данас примењују још увек нису способни за аутономну анализу сложених догађаја у видном пољу камера. Ово је озбиљан недостатак јер се видео записи са милиона камера за надзор широм света не анализирају у реалном времену и стога не могу помоц́и у спречавању несрец́а, криминала или тероризма. Данас се ови записи, у најбољем случају, снимају како би се олакшала форензика видео записа након догађаја.С обзиром да значај система видео надзора наставља да расте, посебно у безбедоносним применама, видео аналитика ц́е у будућности играти кључну улогу у развоју ових система и њен даљи развој представља изазов и прилику за технолошке иновације. Изазов се првенствено односи на развој модела и алгоритама за анализу високо фреквентне сцене.Рад се састоји из две целине. Прва целина је теоријска и у њој је дат преглед појма видео аналитике у реалном времену. Анализиране су технологије које се користе у видео аналитици и објашњена је структура тих система. Описане су апликације које се ослањају на ове технике као и алгоритми који се користе у вештачкој интелигенцији.Друга целина рада јесте практичан део који се бави имплементацијом реалног система за видео аналитику који обухвата снимање и обраду видео сигнала уз помоћ вештачке интелигенције у реалном времену коришћењем опреме Дахуа произвођача. На овом систему симулиран је рад видео аналитике у реалним условима рада и приказано је како се примењује вештачка интелигенција у таквим системима. Резултати извршених мерења су графички приказани и детаљно анализирани у раду. Такође, у раду су анализиране могућности за даљу имплементацију овог решења у пракси .
Мултимодална предикција за табеларне податке са текстуалним пољима заснована на трансформерима
Тема овог рада је коришћење метода и модела машинског и дубоког учења у решавању задатка предикције на структурираним табеларним подацима који укључују текстуална поља. Сврха рада је побољшање резултата метода који су се показали најбољи у раду са табеларним подацима (ансамбли стабала одлучивања / регресије), укључивањем метода који су се показали најбољи у раду са секвенцама и текстом (трансформер модели дубоког учења засновани на механизму пажње). Такође, неколико класичних метода машинског учења и обраде текста ће се користити за референцирање и поређење.
Процена финансијских деривата коришћењем квантних неуронских мрежа: Најсавременија технологија
Овај рад представља најновије достигнуће у процени финансијских деривата коришћењем квантних вештачких неуронских мрежа. Кроз преглед расположиве литературе, показано је да је ова врста примене још у свом зачетку и да постоји много отворених питања. Као илустрација, приказано је коришћење квантне вештачке неуронске мреже за решавање проблема цење опције, са датим вредностима основне активе и страйк цене. Додатно, показано је да се Грчке, као што су делта и гама, које су важне мере у управљању ризиком, могу аналитички израчунати помоћу ове неуронске мреже.
Изградња гигабитне пасивне оптичке мреже (ГПОН) – студија случаја
Предмет рада јесте представљање спровођења цјелокупног процеса планирања, изградње, имплементације и одржавања актуелне гигабитне пасивне оптичке мреже (ГПОН) и свега што она подразумијева на студији случаја средње развијене општине Шамац, превасходно у циљу побољшања квалитета и стабилности услуге коју ова мрежа пружа кориснику и поједностављивања одржавања изграђене мреже, као и анализа исплативости увођења ове оптичке мреже (ГПОН).
Анализа метода у лакој криптографији
Најновији извештаји и Интернет статистике предвиђају да ће број уређаја повезаних на ИП мреже бити више од три пута већи од глобалне популације до краја 2022. године. Пораст броја уређаја уско је повезан са помацима у индустрији и развојем мобилних комуникационих система, као и енормним порастом броја мобилних корисника праћеним развојем 5Г мрежа и технологије Интернета ствари (IоТ - Internet of Things). Међутим, са технолошким напретком на пољу Интернета ствари (ИоТ), у употреби је све више уређаја који немају на располагању довољно ресурса за извршавање сложених алгоритама, а захтевају одређени степен заштите података које размењују. Лака криптографија (Lightweight Cryptography) је технологија која има за циљ да таквим уређајима обезбеди сигурну комуникацију, имајући у виду ограничену снагу, процесорске и меморијске ресурсе. Према основној дефиницији, лака криптографија је криптографски алгоритам или протокол скројен за примену у ограниченим окружењима, који проширује примену криптографије на ограничене уређаје (укључујући РФИД чипове, сензоре, бесконтактне паметне картице, здравствене и сличне уређаје). Међународна стандардизација и прикупљање смерница за даљи развој ове области су тренутно у току.Циљ мастер рада је двојак. Са једне стране, у раду су представљени теоријски концепти, алгоритми и протоколи везани за имплементацију заштите и сигурносних протокола у Интернету ствари. Дат је преглед до сада предложених стандарда, укључујући групу ИСО/ИЕЦ ЈТЦ 1/СЦ 27 и стандард ИСО/ИЕЦ 29192, који је најновији пројекат у процесу стандардизације. У раду су разматране хардверске и софтверске карактеристике система које условљавају имплементацију лаке криптографије, као што су архитектура чипа, величина РАМ меморије, величина имплементације алгоритма и потрошња енергије. Са друге стране, у раду је представљено неколико различитих метода за примену лаке криптографије које укључују различите приступе и које су до сада привукле највећу пажњу стручне јавности. Објашњен је начин рада и примена сваке методе. Затим су анализирани потребни ресурси и перформансе метода на различитим микроконтролерима који симулирају рад микропроцесора у технологији Интернета ствари, а резултати су упоређени у табелама. Коначно, размотрени су недостаци ових метода и потенцијални напади, као и будућа примена и даљи развој лаке криптографије у оквиру технологије Интернета ствари.